Zdravé zuby

Autor: Viliam Masaryk | 25.11.2014 o 18:16 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  1065x

Tiež má vaše dieťa už niekoľko zubných kazov? Do dôchodku má ešte ďaleko a chrup len jeden (dva). Píšem o deťoch, ale rovnako platí článok i pre dospelých. 

"Bež si vyčistiť zuby." Nie každé dieťa počuje na túto vetu.

Náš mozog sa v jednom veľmi nelíši od zvieracieho: má rado odmenu. Mozog má nato priamo centrum slasti, ktoré sa aktivuje a vraví nám: urob to znovu...uži si znovu.

Dá sa niečo podobné vytvoriť aj u čistení zubov? Pred pár desiatkami rokov vymysleli pútavú reklamu na zubnú pastu s pridaním mentolu. Vďaka reklame, že ak pocíte mentolovú chuť, máte aj čisté zuby, si ľudia vytvorili návyk na čistenie zubov a táto zubná pasta sa stala svetový hit.

Ako pochváliť dieťa, že si dobre vyčistilo zuby a odmeniť ho a tým mu tiež pomáhať vytvoriť pozitívny návyk? Jedna z možných variánt je, ukázať mu, že to urobilo dobre. Napr. čistiť si farebné zúbky a vidieť výsledok: farba je preč, zúbky sú čisté.  

Myslím teraz produkty, dostupné u zubného lekára i v drogérii, ktoré sfarbia zubný plak na zuboch na tmavo modro či fialovo. (doporučujem nie tablety, ale tekuté farbivo s príchuťou). Po vyčistení človek vidí, ako je zubný plak preč a zuby sú opäť čisté.

Mozog vylúči dopamín a my pocítime chvíľkové šťastie...Takmer nevyhnutný predpoklad pre vytvorenie si návyku. A zároveň sa uistíme, že zuby sú poctivo vyčistené (u stoličiek nie vždy ľahká úloha). 

Okrem sfarbenia zubov a optickej kontroly kvalitného vyčistenia a i dobrého pocitu  je treba  deťom i vysvetliť, prečo to robia...na to odkážem na veľa iných stránok. 

Ps: ak je niekomu ťažké si čistiť zuby po každom jedle, mal by to skúsiť aspoň po sladkostiach. Existuje jedna vzácna choroba metabolismu, kvôli ktorej deti nesmú jesť cukor (telo ho nevie spracovať a vnútorne sa otrávi- hereditárna intolerancia fruktózy). Takmer všetky tieto deti majú aj v dospelosti zdravé zuby!

Prajem zdravý úsmev! 

 

Image courtesy of amenic181 at FreeDigitalPhotos.net

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zistili, ktoré balené vody obsahujú mikroplasty. Sú aj na slovenských pultoch

Prítomnosť mikročastíc plastu zistila americká organizácia v každej z 259 testovaných fliaš.

ŠPORT

Kwiatkowski išiel pred pretekmi za Saganom. Kvôli vyhláseniam

Peter Sagan o triumf ani nebojoval.


Už ste čítali?