Zdravé zuby

Autor: Viliam Masaryk | 25.11.2014 o 18:16 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  1071x

Tiež má vaše dieťa už niekoľko zubných kazov? Do dôchodku má ešte ďaleko a chrup len jeden (dva). Píšem o deťoch, ale rovnako platí článok i pre dospelých. 

"Bež si vyčistiť zuby." Nie každé dieťa počuje na túto vetu.

Náš mozog sa v jednom veľmi nelíši od zvieracieho: má rado odmenu. Mozog má nato priamo centrum slasti, ktoré sa aktivuje a vraví nám: urob to znovu...uži si znovu.

Dá sa niečo podobné vytvoriť aj u čistení zubov? Pred pár desiatkami rokov vymysleli pútavú reklamu na zubnú pastu s pridaním mentolu. Vďaka reklame, že ak pocíte mentolovú chuť, máte aj čisté zuby, si ľudia vytvorili návyk na čistenie zubov a táto zubná pasta sa stala svetový hit.

Ako pochváliť dieťa, že si dobre vyčistilo zuby a odmeniť ho a tým mu tiež pomáhať vytvoriť pozitívny návyk? Jedna z možných variánt je, ukázať mu, že to urobilo dobre. Napr. čistiť si farebné zúbky a vidieť výsledok: farba je preč, zúbky sú čisté.  

Myslím teraz produkty, dostupné u zubného lekára i v drogérii, ktoré sfarbia zubný plak na zuboch na tmavo modro či fialovo. (doporučujem nie tablety, ale tekuté farbivo s príchuťou). Po vyčistení človek vidí, ako je zubný plak preč a zuby sú opäť čisté.

Mozog vylúči dopamín a my pocítime chvíľkové šťastie...Takmer nevyhnutný predpoklad pre vytvorenie si návyku. A zároveň sa uistíme, že zuby sú poctivo vyčistené (u stoličiek nie vždy ľahká úloha). 

Okrem sfarbenia zubov a optickej kontroly kvalitného vyčistenia a i dobrého pocitu  je treba  deťom i vysvetliť, prečo to robia...na to odkážem na veľa iných stránok. 

Ps: ak je niekomu ťažké si čistiť zuby po každom jedle, mal by to skúsiť aspoň po sladkostiach. Existuje jedna vzácna choroba metabolismu, kvôli ktorej deti nesmú jesť cukor (telo ho nevie spracovať a vnútorne sa otrávi- hereditárna intolerancia fruktózy). Takmer všetky tieto deti majú aj v dospelosti zdravé zuby!

Prajem zdravý úsmev! 

 

Image courtesy of amenic181 at FreeDigitalPhotos.net

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?