Pár zamyslení nad (ne)zmyselnosťou Veľkej noci

Autor: Viliam Masaryk | 20.4.2014 o 21:05 | (upravené 20.4.2014 o 21:37) Karma článku: 4,15 | Prečítané:  736x

Ako znak veľkej lásky Bohu k nám je Veĺká noc, kedy sa za nás aj obetoval. Dovolím si však nesúhlasiť s dôležitosťou danej udalosti a položiť pár otázok:    

Musel sa Ježiš nejako pričiniť, že vstal z mŕtvych? Prečo to nezvládli iné duše? Bola k tomu potreba božia pomoc/použitie svojich nadprirodzených božských vlasností?

Pokiaľ áno, nie je zmŕtvychvstanie jeho pričinenie a víťazstvo nad smrťou a jeho oslava nedáva zmysel. Bolo to len jedno z jeho nespočetných počinov, ktoré robil vďaka svojim schopnostiam daným od Boha. Tak ako keď ja dostanem schopnosť prechádzať cez steny a prejdem stenou- neurobil som nič, začo by ma mali ostatní oslavovať, ďakovať a ospevovať.

Ak nepoužil svoje božské vlastnosti, čo urobil inak, než ďalšie milióny duší v podzemí, ktoré nedokázali vstať z mŕtvych?

Existuje vôbec možnosť, že by Ježiš (sú)časť Boha Stvoriteľa, zostala naveky v podsvetí pod nadvládou bytostí (?), ktoré sám stvoril? A teda ďalšia časť Boha bola medzitým v nebi?

Kto vlastne ovláda podsvetie?

Ak Boh: opäť sa pýtam: aké je jeho zvláštne pričinenie, že sa dostal od niekiaľ, čo sám ovláda

Ak Diabol: hrozilo, že všemohúci stvoriteľ zostane navždy uväznený medzi nebom a peklom u diabla?

Ak anjelia: viz bod o Bohu

Je Ježišova smrť znakom nekonečnej lásky k nám?

My ľudské bytosti obetujeme svoj život i za jediného svojho blízkeho a to ani nemáme istotu posmrtného večného života (ak nepripúšťame variantu, že by Ježiš zostal naveky uväznený v podsvätí).

A koľko ľudí, keby dostali možnosť svojou smrťou umožniť miliardám ľudí nebeský večný život (a ešte vedia, že tam pôjdu s istotou sami) by zomreli aj tou najhoršou a najkrutejšou smrťou? Dovolím si tvrdiť, že tisíce až milióny. Len nikto nedostal tú možnosť. Ľudia by urobili to isté! To obetovanie vôbec nehovorí o nekonečnej láske...ale o schopnosti, ktorú majú aj ľudia.   (v histórii by sme našli prípady, kedy ľudia obetovali vlastný život pre cudzích, len kvôli ľudskosti, bez vedomia večného života, bez vďaky a ospevovania. Nezaslúžia si títo dokonca väčšie uznanie?

Je vôbec vďaka za Ježišovu smrť opodstatnená?

Že Ježiš musí zomrieť si rozhodol Boh na základe svojich zákonov medzi nebom a peklom. Je to niečo, čo "musel" urobiť. Nebol to akt lásky, ale akt nutnosti.

Ak Boh musel zomrieť, aby zostúpil do podsvetia, ktoré si sám stvoril, aby nás potom zachránil? To sa tam dá dostať naozaj cez prirodzenú smrť? Pretože ak nie, tak nás mohol zachrániť tak, že tam len prišiel na chvíĺku na návštevu z neba... A pokiaľ áno, tak Všemohúci nemá prístup do miesta, ktoré stvoril a kde prebývajú jeho duše? A nezávisle na spôsobe ako sa tam dostať: že zomrel bolo jeho rozhodnutie a nevidím v tom žiadny dôvod, aby som mu zato neustále a donekonečna ďakoval.

O zmysle podsvetia by sa dalo tiež diskutovať..

Neustále je zmiňované, že Jeho utrpenie kríži bolo väčšie s každým mojím hriechom. Môže však niekto obsiahnuť bolesť tak intenzívnu, že obsiahne všetky tisíce miliard hriechov behom niekoľkých hodín a behom toho ešte chodiť, hovoriť, kázať?

Pokiaľ trpel Ježiš i za moje hriechy. Vedel naozaj, koľko hriechov a za akých okolností urobí všetkých niekoľko miliárd ľudí v budúcnosti? (to je však iná téma o vševedúcom Bohu). Ak prijmeme myšlienku, že trpí aktuálne, tak sa pýtam:

Je vôbec potreba, aby Boh (teda časť Boha-Ježiš) trpel za naše hriechy? Aký má zmysel napr. trpieť za hriechy predkov z pred tisícov rokov, ktorí žili na inom kontinente, ktorí ani netušili, že hrešia? A ktorí si to sami odtrpia potom v očistci?

Prečo Ježiš nezostúpil a nevykúpil ľudstvo oveľa skôr? Aby nám dal učenie lásky a mohli sa o ňom dozvedieť aj iné národy a ďalšie miliardy ľudí? Je to preto, že ľudia neboli pripravení, lebo ešte boli hlúpi, nevyspelí resp. nehodní poznať i božieho Syna?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?