Otázky k Vianociam, na ktoré dlho hľadám odpovede

Autor: Viliam Masaryk | 22.12.2010 o 22:48 | (upravené 22.12.2010 o 23:30) Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1169x

Sú to sviatky pokoja...pokoj mi ale nedajú mnohé otázky okolo Vianoc. Som barbar, keď som  som nepochopil, prečo tak intenzívne a dlho slávime vianočné sviatky.

Veľká noc- to je udalosť pre kresťana najdôležitejšia, lebo o tom je kresťanstvo. Ale narodenie? Tie spomínané otázky sú tady:

1.-ak Ježiš zostúpil z nebies do Márie- tehotenstvo 9mesiacov plus rast malého dieťaťa rok-dva, ktoré si neuvedomuje samo seba- to proste mal Ježiš obdobie, v ktorom vôbec o sebe nevedel? Lebo predpokladám, že tak ako po zmŕtvychvstaní nebol v nebi, tak ani pri putovaní na Zemi nebol v nebi a bol celým telom a dušou na zemi

2.-panna Mária- prečo mám pocit, že niektorí tvrdia, že pannou zostala i po pôrode-a to fyzickou pannou..(nie duševnou=že nikdy nemala styk s mužom)

3.-prečo aj 1.1 sa slávi sviatok p.Márie? je to nejako historicky, alebo len Cirkev použila zaujímavý dátum?

4.-prečo slávime sviatok Troch kráľov ako prikázaný a dokonca ako štátny sviatok? ja som po mnohých rokoch nedokázal pochopiť jeho význam pre kresťana, tobôž nie jeho dôležitosť pre celý štát

5.- otázku dospievania Ježiša radšej nespomeniem...

6.-a či naozaj by nestačilo Vianoce sláviť 1 deň

7.-prečo sa modlíme k malému Ježiškovi...lebo rovnako na naše narodeniny nikto neuvažuje o tom, ako sme boli maličký a hovoril by nám zdrobnelinami (a dokonca ešte niekoľko dní po narodeninách), nikto nepozerá na fotky po narodení, ale prihovárame sa k súčasnému stavu-dospelému človekovi- teda by sme sa mali prihovárať dospelému Ježišovi

8.-nezneužiješ božie meno nadarmo- ale u nás  Ježiško rozdáva darčeky..nedá sa to  chápať ako zneužitie jeho mena? Ako dôkaz môže byť jeho používanie v reklamách, vtipoch,... (a znovu tá otázka č.7: malý Ježiško predsa už ani neexistuje....)

9.-zaujímavý postreh: http://burkert.blog.sme.sk/c/250686/Nekazme-si-Vianoce-myslienkami-na-ukrizovanie.html

Nechápte otázky ako "rýpanie" (tou by mohla byť neuvedená pod č.5). Ale možno i ako dôvod sa zamyslieť, hoci (aspoň mne) to potom uberá trochu z vianočnej krásy...Na druhú stranu, zatvárať oči tiež nie je správna cesta..

Ďakujem za príspevky-odpovede

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?