Otázky k Vianociam, na ktoré dlho hľadám odpovede

Autor: Viliam Masaryk | 22.12.2010 o 22:48 | (upravené 22.12.2010 o 23:30) Karma článku: 5,23 | Prečítané:  1178x

Sú to sviatky pokoja...pokoj mi ale nedajú mnohé otázky okolo Vianoc. Som barbar, keď som  som nepochopil, prečo tak intenzívne a dlho slávime vianočné sviatky.

Veľká noc- to je udalosť pre kresťana najdôležitejšia, lebo o tom je kresťanstvo. Ale narodenie? Tie spomínané otázky sú tady:

1.-ak Ježiš zostúpil z nebies do Márie- tehotenstvo 9mesiacov plus rast malého dieťaťa rok-dva, ktoré si neuvedomuje samo seba- to proste mal Ježiš obdobie, v ktorom vôbec o sebe nevedel? Lebo predpokladám, že tak ako po zmŕtvychvstaní nebol v nebi, tak ani pri putovaní na Zemi nebol v nebi a bol celým telom a dušou na zemi

2.-panna Mária- prečo mám pocit, že niektorí tvrdia, že pannou zostala i po pôrode-a to fyzickou pannou..(nie duševnou=že nikdy nemala styk s mužom)

3.-prečo aj 1.1 sa slávi sviatok p.Márie? je to nejako historicky, alebo len Cirkev použila zaujímavý dátum?

4.-prečo slávime sviatok Troch kráľov ako prikázaný a dokonca ako štátny sviatok? ja som po mnohých rokoch nedokázal pochopiť jeho význam pre kresťana, tobôž nie jeho dôležitosť pre celý štát

5.- otázku dospievania Ježiša radšej nespomeniem...

6.-a či naozaj by nestačilo Vianoce sláviť 1 deň

7.-prečo sa modlíme k malému Ježiškovi...lebo rovnako na naše narodeniny nikto neuvažuje o tom, ako sme boli maličký a hovoril by nám zdrobnelinami (a dokonca ešte niekoľko dní po narodeninách), nikto nepozerá na fotky po narodení, ale prihovárame sa k súčasnému stavu-dospelému človekovi- teda by sme sa mali prihovárať dospelému Ježišovi

8.-nezneužiješ božie meno nadarmo- ale u nás  Ježiško rozdáva darčeky..nedá sa to  chápať ako zneužitie jeho mena? Ako dôkaz môže byť jeho používanie v reklamách, vtipoch,... (a znovu tá otázka č.7: malý Ježiško predsa už ani neexistuje....)

9.-zaujímavý postreh: http://burkert.blog.sme.sk/c/250686/Nekazme-si-Vianoce-myslienkami-na-ukrizovanie.html

Nechápte otázky ako "rýpanie" (tou by mohla byť neuvedená pod č.5). Ale možno i ako dôvod sa zamyslieť, hoci (aspoň mne) to potom uberá trochu z vianočnej krásy...Na druhú stranu, zatvárať oči tiež nie je správna cesta..

Ďakujem za príspevky-odpovede

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?